Jak sobie radzić z upałami spędzając wakacje w mieszkaniu?
Wakacje to cudowny czas w roku. Dużo słońca, dzień jest dłuższy, a temperatura w końcu wysoka po długiej i meczącej zimie. Jest to bardzo przyjemny okres w ciągu roku, dopóki spędza się go na wakacjach, a nie w domu. Wakacje w mieszkaniu potrafią być niezwykle meczące. Wysoka temperatura powoduje, że wiele osób bardzo źle znosi ten czas. Jakie zatem sposoby na upały warto mieć w zanadrzu podczas wakacji w mieszkaniu?
Wentylator podstawą komfortu
Oczywiście idealnym wyjściem byłoby mieszkanie klimatyzowane, jednak koszt założenia i później regularnego serwisowania klimatyzacji jest na tyle duży, że mało kto decyduje się na jej montaż.
Nie oznacza to jednak, że trzeba wakacje spędzać leżąc w wannie z wodą cały czas. Doskonale może zwiększyć komfort życia w rozgrzanym latem mieszkaniu nawet zwykły wentylator. O ile oczywiście nieco usprawni się jego działanie.
Zwykły wentylator nie robi wiele więcej poza wprawieniem powietrza w ruch, co powoduje iluzoryczne uczucie chodu. Na krótką metę jest to działanie dobre, jednak szybko traci na skuteczności. Z tego też powodu zaleca się nieco poprawić jego działanie. Osiągnąć to można np. poprzez ustawienie przed nim garnka lub innego pojemnika wypełnionego wodą, a najlepiej kostkami lodu. Innym ciekawym sposobem jest ustawienie przed nim suszarki z mokrym praniem, które również będzie emitowało niższą temperaturę.
Ogranicz ciepło
Jeśli ktoś nie chce, aby w jego mieszkaniu w czasie lata było ciepło, niech spowoduje, że nie będzie się ono w nim znajdowało. Łatwo powiedzieć, lecz jak tego dokonać? Przede wszystkim należy ograniczyć do minimum dostawanie się ciepłego powietrza z zewnątrz. W tym celu należy po pierwsze zamykać okna w czasie dnia, a otwierać je możliwie najpóźniejszym wieczorem lub nawet nocą, a dodatkowo w miarę możliwości szczelnie je zasłaniać, najlepiej materiałami odbijającymi ciepło i światło.
Drugim sposobem na ograniczenie temperatury w mieszkaniu jest zaprzestanie korzystania z urządzeń elektrycznych, które mogłoby tę temperaturę generować. Warto zatem ograniczyć używanie komputera, telewizora, a przede wszystkim piekarnika i palników w kuchni.
Rób kompresy
Często pomimo zastosowanych działań prewencyjnych temperatura w mieszkaniu, tak czy inaczej, nieznośnie się podniesie, przez co konieczne będzie szukanie sposobu na to, aby choć trochę się ochłodzić.
Pierwszą myślą jest oczywiście zaspakajanie pragnienia. Należy pić w czasie upałów możliwie najwięcej, jednak nie byle czego. Najlepsza oczywiście będzie woda. Należy unikać za wszelką cenę alkoholu i słodkich napojów gazowanych, ponieważ powodują one odwodnienie, czego objawem może być np. ciemniejsze zabarwienie oddawanego moczu.
Woda może służyć jednak nie tylko do picia. Świetnym sposobem jest wykonywanie lekko mrożonych kompresów. W tym celu trzeba zmoczyć delikatnie szmatkę i na kilkanaście sekund umieścić ją w zamrażalniku. Następnie tak przygotowany kompres w sytuacji awaryjnej można umieść np. na czole w celu schłodzenia ciała. Efekt jest natychmiastowy.